WISHLIST #1

Today I'm coming back to you with a post full of my wishes and desires! Maybe I'm exaggerating a little, but I am going to talk ...Today I'm coming back to you with a post full of my wishes and desires! Maybe I'm exaggerating a little, but I am going to talk about things that I would love to find in my wardrobe! So, let's get to it...

Dziś powracam z postem o moich najskrytszych marzeniach i pragnieniach! Oczywiście, jak zwykle wyolbrzymiam, ale pokażę Wam rzeczy które chciałabym znaleźć w swojej szafie. Także, zaczynajmy...


I will start off with my biggest obsession of all and that is, SUNGLASSES! I've picked out three completely different models which I would totally want to rock! Even though I am a devoted fan of this particular accessory, I do not own any original (i.e. Ray Ban etc) sunglasses, so that is why they're on my wishlist. And these round ones are so in style right now so I would love to jump on the band wagon! As you may remember from my first post, I own a pair of Spitfire London sunglasses hence I know they are very good quality! And the ones above are soo unique and they have that 70's vibe! Love, love, love! Last but not least, Quay Australia! I've heard about this brand many times but I still haven't had a chance to try it out! This pair of sunnies looks very modern and chic! Plus I do love massive frames and the lenses have a really lovely, reddish shade! 

Zacznijmy od mojej największej obsesji, tj. okularów przeciwsłonecznych! Wybrałam trzy zupełnie różniące się od siebie modele które z chęcią bym nosiła! Pomimo tego że jestem wierną fanką tych akcesoriów, nie posiadam żadnych oryginalnych okularów (tj. Ray Ban itp) dlatego właśnie są one na mojej wishliście! Jak zapewne pamiętacie z mojego pierwszego posta, mam parę oksów ze Spitfire London, więc wiem że są one dobre jakości. A do tego te które wybrałam powyżej są tak unikatowe i mają klimat lat 70-tych. Uwielbiam! I na koniec mamy oksy z Quay Australia! Słyszałam o tej marce już nie raz ale nigdy nie miałam okazji ich wypróbować! Model ze zdjęcia jest bardzo nowoczesny i szykowny! Dodatkowo uwielbiam ogromne oprawki, tak zwane muchy! A szkła mają świetny, czerwony odcień!

Both dresses are from Boohoo.com 

Next we have some shirt dresses! They seem to be so comfy and easy to throw on! You can dress it up or down, but I would most likely wear them with a white pair of trainers! Well, I guess some ultra sexy knee-high boots would go with them too! Ah, so many options! 

Następnie mamy sukienki! Obydwie wydają się bardzo wygodne i łatwe do wystylizowania. Tak właściwie wystarczy je narzucić, nałożyć trampki i outfit jest gotowy! Oczywiście można je też wystylizować bardziej elegancko, powiedzmy z bardzo wysokimi kozakami. Ah, mnóstwo opcji! 

Snake skin boots - Mango//Asos

Right, these boots are not everyone's cup of tea, I know! And honestly I'm not quite sure if they're my cup of tea either! The black ones are more toned down and seem to only have the snake skin texture which is the unique part and this does make them easier to style. Whereas the other ones are so extravagant and out there! I would probably look like a complete weirdo but I would love to give them a go! 

Zdaję sobie sprawę że te buty nie wszystkim będą odpowiadać! Tak szczerze mówiąc, sama nie jestem do nich w stu procentach przekonana! Czarna para jest zdecydowanie bardziej stonowana i tylko materiał się wyróżnia co znaczy że są bardziej uniwersalne! Z kolei ta druga para jest o wiele bardziej ekstrawagancka! Zapewne wyglądałabym w nich komicznie, ale chciałabym je wypróbować!


I chose these two sweatshirts simply because they're a great mix of comfy, sporty and cute! Look at those adorable pandas! Black and white is such a classic combo and even though I don't tend to like any prints on tops and jumpers, I love this panda one! Same goes to Puma! I love the colour combo and although gold is quite abstract, I think it looks great contrasting this creamy shade. 

Wybrałam te dwie bluzy głównie dlatego że łączą one wygodę, sportowy klimat i są po prostu miłe dla oka. Te pandy przechodzą same siebie! Jak wiadomo, biały i czarny to najlepsze kolorystyczne połączenie. Prawdę mówiąc z reguły nie lubię nadruków na bluzach, jednak ta jest wyjątkiem! Tak samo jest z Pumą. Bardzo wpadło mi w oko połączenie tych dwóch kolorów i pomimo tego że złoty jest dość abstrakcyjnym kolorem, w tym wydaniu super kontrastuje z kremowym odcieniem bluzy.


And to finish off we have a bag! It's quilted, black and quite slim which is why I love it! It's this perfect every day size! Another great aspect about it is the chain which creates a great contrast between the soft quilted material and the metal. This makes the bag more versatile for various types of outfits! The only downside about this is the ridiculous price! 

Na koniec mamy torebkę! Jest pikowana, czarna i dość smukła i dlatego mi się spodobała! Jest idealna do dziennego użytku gdyż jest średniej wielkości! Kolejną rzeczą która wpadła mi w oko to łańcuch który tworzy świetny kontrast pomiędzy swoim metalowym wyglądem i miękkim, pikowanym materiałem. Co oznacza że torebka jest bardziej uniwersalna i można ją wystylizować na kilka różnych sposobów! Jedynym minusem jest jej kosmiczna cena! 

And that's all for today's dose of my incredibly, interesting insights (this is totally becoming my favourite saying)! Let me know if you liked any of my choices in the comments down below! I'm leaving you with a cool song which I discovered very recently; Foxes - Cruel 

I to na tyle w dzisiejszym poście! Dajcie znać czy któraś z rzeczy Wam się spodobała w komentarzach na dole! Zostawiam Was ze świetną piosenką; Foxes - Cruel ...
  

You Might Also Like

1 komentarze

  1. This comment has been removed by the author.

    ReplyDelete